Dāvina ekskursiju Jūgendstila muzejā
16.11.2017

Bauskas Mākslas skolas audzēkņu divas grupas  rudens brīvlaikā  apmeklēja vairākus Rīgas muzejus. Skolēni 24. oktobrī  piedalījās arī Latvijas mākslas skolu kopīgās konkursizstādes“’Augu motīvi un skulpturālie tēli Rīgas jūgendstila arhitektūrā” atklāšanā un laureātu apbalvošanas ceremonijā. Izstādi, kas veltīta jūgendstila arhitekta Mihaila Eizenšteina 170. dzimšanas dienas atcerei, organizēja Rīgas Jūgendstila muzejs sadarbībā ar Rīgas pilsētas domi.
Darbus izstādei zīmēja Bauskas mākslas skolas desmit audzēkņi. Tos novembra beigām tos  var aplūkot šonedēļ atklātajā izstādē Rīgas pilsētas domes piektā stāva vestibilā, kur eksponēti apmēram 300 dalībnieku zīmējumi, gleznojumi un citās tehnikās veidoti jūgendstila motīvi.

Projekta vadītāja Iveta Sproģe pateicas skolēniem un pedagogiem par atsaucību un uzver, ka konkursizstādē iesaistījās 35 Latvijas mākslas skolas. Bauskai tuvāko reģionu pārstāvēja Vecumnieku Mūzikas un mākslas skola.Bauskas Mākslas skolas 3. klases audzēkne Katrīna Nosuļa jaunākajā vecuma grupā ieguva trešo vietu. Savā kompozīcijā viņa attēloja Vecrīgas slavenās kaķu mājas skulpturālo simbolu, kas rotā  ēkas tornīti.

Žūrijas atzinību saņēma arī 3. klases audzēknes Elīza Lakoviča – Lakovica un Rebeka Zotova, 5. klases audzēkne Ligija Kampuse un 6. klases skolniece Baiba Līna Kirilko. Ļoti vērtīga dāvana visiem konkursa dalībniekiem bija Jūgendstila muzeja bezmaksas apmeklējums gida pavadībā. Konkursizstādes dalībnieki saņēma arī piemiņas balvas.Izglītojošā ekskursijā Jūgendstila muzejā, kas atrodas Alberta ielā,un  izstādes atklāšanā  piedalījās Katrīna Nosuļa, Elīza Lakoviča – Lakovica, Rebeka Zotova un Ligija Kampuse.

Skolēnu delegācijas bija ieradušās no visiem reģioniem. Baušķenieku grupu vadīja lieliska gide Ārija Millere. Jauniešiem saprotamā, interesantu detaļu piepildītā stāstījumā viņa raksturoja 20. gadsimta Rīgu, tās multikulturālo vidi, pilsētnieku sadzīvi, kā arī iepazīstināja ar Rīgas jūgendstila dekoratīvajām izpausmēm – stilizētu ziedu un dažādu augu motīvu pārpilnību sienu gleznojumos, vitrāžās, interjera elementos, tērpos. Jūgendstila muzejs ir iekārtots 20. gadsimta sākuma Rīgas arhitekta Konstantīna Pēkšēna dzīvoklī, kas apmeklētājos izraisa īpašu autentiskuma izjūtu.

Iespaidīga ir muzeja virtuālā daļa, kurā ikviens var  aizceļot 100 gadu tālā pagātnē, ieraudzīt visu līdz šim saglabājušos jūgendstila un tā dēvētā nacionālā romantisma namu attēlus Rīgā, iepazīt arhitektu nozīmīgākos projektus, piedalīties jūgendstila puzles virtuālā veidošanā, fotosesijā un citās aizraujošās nodarbēs.Rebekai Zotovai vislielāko iespaidu atstāja gides stāsts par rīdzinieku sadzīvi, mājokļu iekārtošanu, modi un brīvā laika interesēm 20. gadsimta sākumā. Elīza Lakoviča – Lakovica un Katrīna Nosuļa apgalvo: ”Visvairāk prieka mums sagādāja  krāšņās cepures un fotografēšanās rīdzinieku portretu galerijā, kas notika automātiski - bez fotogrāfa klātbūtnes.

Gide mums atļāva izvēlēties neticami skaistas cepurītes, kas piestāv un patīk. Tajās arī nobildējāmies uz ziediem apgleznotas sienas fona. Pēc dažām minūtēm printeris izdrukāja  krāsu foto, kas izskatījās senatnīga. To katra drīkstēja paņemt līdzi kā suvenīru. Ekskursija muzejā mums bija dienas aizraujošākais piedzīvojums.”Ceļā uz izstādes atklāšanu meitenes un viņu skolotājas izvēlējās maršrutu, kurā varētu labāk izpētīt jūgendstila namu dekoratīvo apdari. Alberta ielā Elīza ieraudzīja akmens sfinksu, ko bija attēlojusi konkursizstādes grafiskajā darbā, bet Katrīna no Līvu laukuma vēroja amizanto kaķa figūru jumta korē, ko tik veiksmīgi vizualizēja zīmējumā. Pētot ēku fasādes, baušķenieces ieraudzīja arī savu skolasbiedru zīmējumos iemūžinātās bareljefu un skulpturālo masku versijas.Mākslas skolu audzēkņu darbu izstādi atklāja Rīgas pilsētas domes Kultūras, izglītības un sporta departamenta vadītāja Eiženija Aldermane.
Viņa sacīja: “Kolekcijā ir tik augstvērtīgi skolēnu darbi, ka tie nedrīkst palikt tikai Rīgā. Mēs pateicamies autoriem un ierosinām pēc ekspozīcijas slēgšanas izveidot ceļojošo izstādi, lai jūgendstila motīvu kolekciju parādītu  Latvijas novados.

“Amatpersona uzsvēra, ka izstāde tiek atvērta zīmīgā laikā, jo šodien, 27. oktobrī, Rīgas slavenākajam mēram  Džordžam Armitstedam ir 170. atceres gadadiena. Rīgā notiek starptautiska, viņam veltīta  zinātniska konference. Dž. Armitsteda  atceres pasākums ir paredzēts arī Jaunmoku pilī.Dž. Armitsteds Rīgas mēra amatā bija no 1901. līdz 1912. gadam, un šajā periodā pilsēta piedzīvoja vēl nepieredzētu uzplaukumu. Viņa laikā tika uzbūvētas 13 skolas, trīs slimnīcas, Nacionālais mākslas muzejs, Nacionālā teātra ēka, visi jūgendstila nami, atklāta tramvaja pirmā līnija, nodibināts zooloģiskais dārzs.Konkursizstādes žūrijas pārstāve māksliniece Diāna Dimza - Dimme atzina, ka skolēnu zīmējumu vērtētāji ieraudzījuši daudz neparastu un oriģinālu jūgendstila traktējumu. Ikviens izstādes dalībnieks ar savu darbu ir popularizējis Rīgu kā jūgendstila galvaspilsētu, spriež Diāna.Pagājušajā nedēļā Bauskas mākslas skolas  47 audzēkņi un pedagogi piedalījās ikgadējā Rīgas muzeju izpētes braucienā. Skolotāja Olita Dzelzkalēja skaidro, ka jaunieši apmeklēja Vijas un Kaspara Zariņu izstādi zālē ”Arsenāls”, novadnieka Ata Jākobsona konceptuālo izstādi tajā pašā ēkā un instalāciju izstādi Nacionālajā mākslas muzejā.Rīgas Kongresu namā baušķenieki guva ieskatu Rīgas grāmatu svētku norisē un piedalījās dzejas bilžu grāmatiņu sērijas ”Bikibuks” jaunāko izdevumu prezentācijā. Ar skolēniem sarunājās gan pazīstami, gan jauni grāmatu ilustratori. Viņu vidū bija arī grafiķe baušķeniece Dārta Stafecka.

Daudzu Bauskas Mākslas skolas audzēkņu nopirktajās grāmatiņās tagad ir ilustratoru autogrāfi.Mākslas skolas pedagogi uzskata, ka nākamā gada mācību ekskursijas mērķis varētu būt audzēkņu iesaistīšanās Nacionālā mākslas muzeja vai muzeja ”Rīgas Birža” radošajās darbnīcās.

<< Janvāris 2020 >>